close
تبلیغات در اینترنت
پایان نامه ارشد درباره:تحليل بزه نسل کشي از منظر حقوق بين المللی کیفری با تأکيد ...

خانه | پست الکترونیک | آرشیو

دانلود فایل های آموزشی

دانلود نمونه سوال فايل هاي آموزشي و پژوهشي نقد و بررسي مظالب دانشگاهي پروژه هاي دانشجويي تحقيق و مقاله


پایان نامه ارشد درباره:تحليل بزه نسل کشي از منظر حقوق بين المللی کیفری با تأکيد ...

برای دیدن پایان نامه اینجا کلیک کنید

   

 

 

 

 

 

 

جناب آقای دکتر محسن قدیر

 

زمستان  1394

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

فهرست مطالب

 

چکیده

تاریخ‌ بشریت‌ مملو از حوادث و رخدادهای شوم و درد منشی‌های غیرقابل تصوری است که حتی ذکرشان باعث‌ شرمساری انسان می‌گردد. در قرن حاضر میلیون‌ها کودک و زن و مرد قربانی فجایعی‌ شده‌اند که وجدان بشری‌ به ‌شدت‌ از آن‌ها یکه خورده و کم توجهی و گاه بی‌توجهی محاکم داخلی و بدون مجازات ماندن مرتکبین این جنایات برغم و اندوه بازماندگان و ناظران این وقایع افزوده است. جرم نسل زدایی که به عنوان یکی از مهمترین جرایم بین المللی مورد توجه سازمان ها و مجامع بین المللی قرار گرفته و ابتدا جزئی از جنایت علیه بشریت محسوب می‌شد، در طول تاریخ همواره جوامع انسانی را مورد تهدید قرار داده و در این راستا به منظور مقابله با این جرم با تلاش مجامع بین‌المللی کنوانسیون جلوگیری از نسل‌زدایی و مجازت آن در سال 1948 به تصویب رسید. در این نوشتار تلاش بر این است که معیارها و ملاک‌های جنایت نسل‌زدایی تببین، و مختصری از تاریخچه و روند شکل‌گیری آن بیان گردد. در خلال این توضیحات به مسئله سوریه و میانمار و تحولاتی که در این کشورها اتفاق افتاده توجه شده و سعی می‌شود تا ضمن بیان عناصر تشکیل دهنده جنایت نسل‌زدایی، به اثبات وقوع این جنایت در این دو کشور پرداخته شود.

 

فصل اول: کلیات پژوهش

 

1-1-مقدمه

کشتار بی رحمانه و وحشتناک گروههای ملی، قومی، مذهبی و نژادی در طول تاریخ، به ویژه در قرن بیستم، زمینه ساز ورود واژه ی نوظهور نسل کشی به ادبیات حقوق بین الملل جزایي و جرم انگاری آن گردید، چندان که متعاقب وقایع تلخی همچون قتل عام ارامنه در آوریل 1915در ترکیه و قلع و قمع میلیونها نفر در طول جنگهای بین الملل اول و دوم، یک حقوق دادن لهستانی به نام رافایل لمکین در سال 1933و در جریان «پنجمین کنفرانس بین المللی یکنواخت سازی حقوق جزا» در مادرید اسپانیا، واژه ی ژنوسید را ابداع و سپس در سال 1944در کتاب مشهور خود با عنوان «حاکمیت دول محور در اروپای شمالی» به تبیین و تحلیل این جرم پرداخت. سازمان ملل متحد در نخستین سال فعالیت خود در دسامبر 1946 طی قطعنامه ی صادره، با تصریح بر این که «نسل کشی به موجب حقوق بین الملل جرم است و جهان متمدن آن را تقبیح می کند»؛ زمینه ی تصویب کنوانسیون منع و مجازات ژنوسید در دسامبر 1948را فراهم آورد. معهذا منحنی این جنایت بین المللی، همچنان رو به تزاید گذاشت؛ به نحوي که بشریت، شاهد حوادث خون بار دیگری از جمله در یوگسلاوی سابق و رواندا گردید.

1-2-کلیات طرح تحقیق

1-2-1- بیان مسئله

نسل زدائي «نسل کشي» از جمله موضوعاتي است که مي‌توان گفت پيشينه‌اي به قدمت تاريخ داشته است؛ در اين ارتباط کم‌تر فرهنگ و تمدني را مي‌توان يافت که در مقابل اين عمل شنيع از خود واکنشي نشان ندهد. با اين حال، با توجه به اينکه اين عمل شنيع ريشه در کنه تاريخ دارد، اما با اين وجود، اين اصطلاح نوظهور در قرن بيستم، وارد در ادبيات حقوقي و به تبع آن حقوق بين الملل شد و پيرو آن بعد از وقايع تلخي که در اين قرن به وقوع پيوست زمينه ساز جرم انگاري اين جرم شد. اسناد و مقررات بسياري را در نيم قرن اخير- پس از شکل گيري سازمان ملل متحد- مي‌توان ملاحظه کرد که نسل زدائي و جرايم عليه بشريت و به طور کلي جرايم بين المللي عمدتاً محور بحث مجامع حقوقي در سطح داخلي کشورها و يا در سطح بين المللي است. در عرصه علوم جنايي- بويژه در حوزه حقوق کيفري بين الملل- نسل کشي با توجه به اينکه، از شنيع‌ترين جرائم در صحنة بين المللي مي‌باشد، لذا به شکل کاملاً جدي مورد توجه بوده است. بر اين پايه، انديشمندان و متفکران حقوق کيفري بين الملل، جرايم بين المللي را و به تبع آن نسل زدائي را همواره مورد توجه و تأکيد قرار داده‌اند. در هر حال، نسل زدائي در اين جهان متمدن با چراغ سبز عده‌اي و سوء استفادة مضاعف ناشي از «شرايط، موقعيت و وضعيت» ويژه‌اي که کشور نسل زدا- از لحاظ ژئوپوليتيک، اقتصادي و پيروي از آنها در مجامع بين المللي دارد- براي برخي از کشورها دارد در فضائي کامل از خفقان صورت مي‌گيرد. از اين رو، با آنکه، از منظر حقوق بشر اصولاً به تساوي «برابري» انسان‌ها از لحاظ نژادي، رنگ پوست، مذهب و… تأکيد شده است؛ اما با اين حال، دائماً اين اصل در گوشه و کنار جهان مورد نقض واقع مي‌شود. از جمله مي‌توان به وقايع و جنايت‌هاي صورت گرفته در كشورهاي ميانمار و سوريه كه نمادي از نسل كشي‌هاي وحشيانه در جهان متمدن امروزي مي‌باشد؛ كه در بايكوت خبري و غول‌هاي رسانه‌اي و سكوت قدرت‌هاي بزرگ و نهادهاي حقوق بشر صورت مي‌پذيرد. جنايت‌هاي وحشتناكي كه در ميانمار به جرم اينكه مسلمانان در اقليّت مذهبي بودند و مورد طرد حكومت و اكثريت مذهبي جامعه ميانمار قرار داشتند؛ به وحشيانه‌ترين شكل ممكن مورد آزار و اذيت و قتل عام مي‌شدند و در سوريه نيز اقليت مذهبي افراطي با كمك افراطيون ديگر كشورها جنايت‌هاي وحشتناكي را بر اكثريت غالب اين كشور روا داشته‌اند؛ كه در ادامه به طور مفصل به آن پرداخته خواهد شد.

بر اين اساس، با وجود ضمانت اجراهاي موجود بايد ضمانت اجراهاي محکم‌تر و بازدارنده‌تري از سوي محاکم بين‌المللي، بالاخص سازمان ملل در خصوص جرايم بين المللي به طور خاص نسل کشي پيش بيني گردد. البته، باز هم به نظر مي‌رسد، با در نظر گرفتن ضمانت اجراهاي کيفري هر چند محکم و بازدارنده، به دليل وجود منافع برخي از کشورها و گروه‌ها در کشور مورد درگيري و همچنين به دليل اينکه در مواقعي نسل کشي به دست گروهي انجام مي‌شود که به دليل ذي نفوذ بودن، يا قدرت بسيار در جامعه ملل هيچ گاه مورد بررسي وحتي هيچ گونه واکنشي در قبال آن انجام نمي‌شود؛ لذا بايد، با اتخاذ تدابيري از نفوذ و سلطة قدرت‌هاي بزرگ و صاحب‌ مسند در صحنة بين الملل و محاكم بين المللي جلوگيري كرد. لذا برخي از قدرت‌هاي بزرگ كه خود را كدخدايان جامعه جهاني و مُحق و صاحب حق در جامعه ملل مي‌دانند؛ از صدور بسياري از احکام در شوراي امنيت و حتي محاکم بين المللي که به ضرر خود يا منافع خود در ديگر کشورها که ناقص جرايم بين المللي، بالاخص نسل کشي مي‌شوند جلوگيري مي‌کنند. از اين رو خود باعث مي‌شود که منحني اين جنايات با حمايت گروه‌ها و کشورهايي که داراي منافع در کشور ناقص نسل کشي مي‌باشند همچنان رو به تزايد است. معهذا، وجود قوانين مدون، از جمله، اساسنامه کنوانسيون رم و کنوانسيون منع نسل کشي و ديگر قوانين موجود در اين زمينه،‌ زمينه ساز و سبب از بين رفتن و کاهش اين جرم نشده است.

در هر شکل، در عرصه حقوق کيفري به ويژه حقوق کيفري بين المللي، با وجود گذشت بيش از شصت سال از کاربرد کلمة نسل کشي در ادبيات حقوق بين المللي کيفري اين کلمه، به لحاظ کلّيت و شمول بر مصاديق متعدد، به نظر مي‌رسد هنوز ابهامات متعددي در آن وجود دارد که به آنها اشاره‌اي نشده است. فلذا بررسي و تحليل هرچه بيشتر جرم نسل کشي در حقوق کيفري بين المللي و کنوانسيون منع نسل کشي به عنوان يک جرم شنيع و ضد بشري ضروري به نظر مي‌رسد، هر چند در برخي معاهدات، مواثيق يا حتي مقررات بين المللي تلاش شده است تا حدي از اين ابهام کاسته شود؛ از جمله در اساسنامه دادگاه نوظهور کيفري (ICC) در قلمرو صلاحيت ذاتي دادگاه، از جنايت نسل کشي و مصاديق يا جلوه‌هاي آن، به عنوان يکي از مباني قانوني تعيين صلاحيت کيفري آن ياد شده است. البته قواعد حاکم بر نظام دادرسي در اين ارتباط و نيز رويّه‌ي قضائي بين المللي، امروزه در ارتباط با اين جرم، تغييرات و تعديلات بسياري يافته است.

1-2-2- سوال های تحقیق

سوالات این پژوهش را می توان در دو قالب اصلی و فرعی مطرح نمود:

1-2-2-1- سوال اصلی

1-2-2-2- سوالات فرعی

1-2-3- فرضیه ها

  1. با اشاره به این نکته که چالش فراروی کشورهای میانمار و سوریه در قبال نسل­کشی متفاوت می­باشد به نظر می­رسد در کشور میانمار چالش فراروی این کشور در قبال نسل­کشی مسلمانان، در اقلیت قرارداشتن این گروه در این کشور می­باشد اما در کشور سوریه گروه های مذهبی افراطی این کشور به بهانه مخالفت با حکومت و دولت و براندازی آن به کمک افراطیون دیگر کشورها مرتکب این جنایت فجیع در قبال دیگر گروه­های مذهبی شده­اند.
  2. به نظر می­رسد مهمترین راهبرد اساسی و قابل طرح به منظور پیشگیری از وقوع جنایت نسل­کشی یا کاهش روند فزایندۀ وقوع آن در میانمارکشورهای اسلامی و کشورهای اسلامی بویژه سوریه ایجاد ارتباط و اتحاد میان کشورهای اسلامی به دور از مسائل فرقه­ای موجود میان خود و با توجه به اینکه درصد قابل توجهی از جمعیت، وسعت و انرژی جهان اختصاص به کشورهای اسلامی دارد؛ لذا لزوم ایجاد نهادهایی خاص در چارچوب توافق بین کشورهای اسلامی برای رسیدگی به چنین جنایاتی می­تواند راهکاری مناسب برای جلوگیری از این جنایات فجیع در کشورهای اسلامی می­باشد.

1-2-4- پیشینه و ضرورت انجام تحقیق

1-2-4-1- پیشینه تحقیق

در خصوص موضوع پژوهش خود کارهای متفاوتی صورت گرفته است به دلیل جلوگیری از اطاله کلام به چند مورد از این کارها اشاره خواهیم کرد:

  1. پایان نامه کارشناسی راشد با عنوان ژنوساید فرهنگی در نظام حقوق بین الملل معاصر توسط علیرضا روستایی در سال 1390 در دانشگاه پیام نور تهران دفاع گردید. وی عنوان نمود که، بسیاری از متخصصین ژنوساید بر این امر تاکید داشته اند که ژنوساید عمدتاً و شاید هم اصولاً معادل کشتار فیزیکی است و به هر حال، گروه دیگر – از جمله رافائل لمکین، واضع اولیه اصطلاح ژنوساید، و اکثر تدوین کنندگان پیش نویس کنوانسیون سازمان ملل متحد راجع به منع ژنوساید- قتل عام و کشتار فیزیکی را تنها یکی از انواع طرح های ژنوسایدی می دانند. این گروه بر نابودی گروه به عنوان یک واحد اجتماعی – فرهنگی که ضرورتاً و عمدتاً به معنی محو فیزیکی اعضای آن گروه نیست تاکید دارند.
  2. پایان نامه کارشناسی ارشد با عنوان سیاست جنایی سازمان ملل در قبال نسل کشی توسط محمدجواد جاویدزاده در سال 1391 در دانشگاه پیام نور تهران دفاع گردید. بیان شد که، سازمان ملل برای مبارزه با نسل کشی مانند بسیاری از موضوعات حقوق بین الملل روند تدریجی توسعه و تکامل را طی کرده و رویکردهای آن از کارآمدی نسبی برخوردارند امّا انسجام کافی ندارند. در عین حال، سیاست جنایی سازمان ملل برای مبارزه با نسل کشی آشفته و بحرانی نیست. برداشت و استنتاج کلّی این است که سیاست جنایی سازمان ملل برای مبارزه با نسل کشی به عنوان یک سیستم یا نظام تعریف نشده است. سازمان ملل متّحد برای جلوگیری از افتادن در ورطه آشفتگی و بحران سیاست جنایی برای مبارزه با نسل کشی، باید با در نظر گرفتن نارسایی رویکردها و با استفاده از دستاوردهای حقوق بین الملل عرفی به ویژه عزم و اعتقاد حقوقی دولت ها برای مبارزه با این پدیده شوم، از نو سیاست جنایی را نظام مند تعریف و مهندسی کند؛ به گونه ای که در این مهندسی جدید، بین رویکردهای مختلف آن ارتباط و انسجام منطقی برقرار و راهبرد جهانی مقابله با نسل کشی با اولویّت های مشخّص تدوین شود.
  3. مقاله بررسی نسل کشی در غزه با نگاهی به اسناد بین المللی حقوق بشر توسط مریم لواسانی در سال 1388 در مجله گواه ارائه گرید. وی بیان کرد که، همانطور کـه می‌دانیم در جنگ 22 روزه‌ای که در غزه اتفاق‌ افتاد، رژیم صهیونیستی اقدام به محاصره جمعیت غیرنظامی در غزه و سـپس مورد هدف قرار‌ دادن آن‌ها و حمله‌ به‌ این سرزمین نمود. با این کار، مردم فلسطینی در معرض کـبود شدید(قحطی)مواد غذایی و دارویی و سـوخت(به مـنظور تولید انرژی) قرار گرفتند، به صورتی که دیگر بیمارستان‌های غزه قادر به پذیرش و درمان محرومان نبودند ودر صورت‌ پذیرش هم، به دلیل نبود دارو و تجهیزات پزشکی، بسیاری از زخمی‌ها جان خود را از دست می‌دادند. در کنار آن، طی 22 روز، حدود 1300 نفر از مردم غـزه کشته و بیش از 4500 نفر زخمی‌ شدند. این‌ تعداد تلفات به علاوه از بین رفتن ساختارها و تأسیسات زیربنایی و آواره شدن بسیاری از مردم در کنار محاصره، وقوع یک نسل‌کشی را به ذهن متبادر می‌سازد. هرچند احراز جرم نسل‌کشی براساس اسناد مربوط، کنوانسیون‌ مـنع‌ و مـجازات نسل‌کشی و اساسنامه دیوان کیفری بین المللی، دشوار است.

1-2-4-2- ضرورت انجام تحقیق

1-2-5- اهداف کلی از انجام تحقیق

  1. رفع ابهامات و چالش‌هاي نظري موجود در خصوص موضوع- تا حد توان و رسيدن به نتايج راهبردي.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

تعداد صفحه : 234

قیمت : بیست و هفت هزار تومان

 + نوشته شده در جمعه 19 خرداد 1396 ساعت 15:38 توسط aaaa | | تعداد بازدید : 31

مطالب قبلی

» کسب درآمد از سایتای برون سپاری
» پایان نامه ارشد : جایگاه جا و زمان در فقه و حقوق
» پایان نامه ارشد: ضرورت آگاهی متهم از حقوق شهروندی و اساسی خویش
» فروش فایل پایان نامه : حقوق متهم در مرحله احضار
» پایان نامه : ارتباط بزه دیدگی با بزهکاری زنان با فرمت ورد
» پایان نامه ارشد: رابطه بزه دیدگی با بزهکاری زنان
» پایان نامه : عملکرد مهاربند کمانش ناپذیر و تعیین پارامترهای عملکرد لرزه ای مورد استفاده استاندارد 2800 ایران -فروش فایل
» کسب درآمد از سایت های برون سپاری (دورکاری) در ایران
» gl/l (1179)
» رشته حقوق جزا و جرم شناسی: سیاست کیفری ناظر بر سلامت حمل ...

صفحات وبلاگ

منوی اصلی

تبلیغات

دسته بندی خبر ها

نظر سنجی

درباره ی ما


آرشیو

پیوند های وبلاگ

امار وبلاگ

امکانات


Powered By
rozblog.com

کلیه ی حقوق مادی و معنوی وبلاگ postcg محفوظ می باشد.